Kedd, 2024-05-14, 1:33 PM
Üdvözöllek, Vendég
Nyitólap » Cikkek » Cikkeim

Halálos tavak és folyók, avagy mire figyeljünk oda ha fürödni megyünk!
 Itt az első kánikulai hétvége, emiatt egyre többen keresik fel a szabad vizeket, hogy kikapcsolódjanak, sportoljanak, fürödjenek. Azonban az időjárási előrejelzéseket és az aktuális időjárási viszonyokat sokan nem veszik figyelembe. A fürdőzés szabályairól a police.hu világosított fel minket.
 A nyár nagy veszélyforrását a szabadvizek, strandok rejtik magukban. A fürdés tilalmát, vagy az egyéb veszélyes fürdésre alkalmatlan helyeket „FÜRÖDNI TILOS!” táblával jelzik - közölte a rendőrség a honlapján. A legveszélyesebbek a szabad vizek közül a bányatavak, az állandóan változó vízmélység- és hőfokkülönbség miatt.
 A folyóvizekben és a holtágakban, csatornákban, illetve az állóvizekben fürödni csak azokon a helyeken szabad, amelyek nem esnek tiltó rendelkezés alá, illetve kijelölt fürdőhelyek.
 "Fürdésnek minősül az olyan úszóeszköz (játékcsónak, vízibicikli, banánhajó, felfújható eszközök stb.) vízen történő használata is, amely nem tekinthető csónaknak vagy vízi sporteszköznek, továbbá amelynek nem kell rendelkeznie a hajózási hatóság által kiadott hajóokmánnyal, vagy a vízi sporteszközökre előírt típusjóváhagyással" - pontosította a fogalmakat a police.hu. Ha azonban gépi berendezéssel, vagy más módon meghajtott vízi sporteszközünk van, akkor nem fürdünk.

 Csak a strandon fürödjünk

 A rendőrség mindenkit arra kér: csak a strandokat és a kijelölt fürdőhelyeket vegyük igénybe fürdőzés céljára. Ezek ugyanis  biztonságosabbak az ismeretlen folyómedreknél és bányatavaknál. A biztonságos fürdőzési övezetet, és annak végét - azaz a mély vizet - a kijelölt helyeken mindig jelzik. És itt életmentésre kiképzett felügyelő (magyarul úszómester) is vigyáz a fürdőzőkre.

 Tilos fürdeni:

- hajóútban
- hajóutat és hajózási akadályt jelző bóják, nagyhajók, úszó munkagépek és fürdés célját nem szolgáló úszóművek 100 méteres körzetében
- vízlépcsők és vízi munkák 300 méteres, hidak, vízkivételi művek, egyéb vízi műtárgyak, komp- és révátkelőhelyek 100 méteres körzetében
- kikötők, veszteglő- és rakodóhelyek, kijelölt zárt vízisí és vízirobogó (jet ski), valamint egyéb motoros vízi sporteszköz közlekedésére szolgáló pályák, hajóállomások területén
- egészségre ártalmas vizekben
- a kijelölt fürdőhelyek kivételével a határvizekben és a városok belterületén lévő szabad vizekben
- vízi jármű kísérete nélkül a Balaton Somogy megyéhez tartozó területén a parttól 1000 méternél, Veszprém és Zala megyéhez tartozó területén a parttól 500 méternél nagyobb távolságra, valamint a Tisza-tó területén a parttól 500 méternél nagyobb távolságra;
- éjszaka és korlátozott látási viszonyok között, kivéve ha a vízfelület megvilágított, ilyenkor is legfeljebb a mély víz határáig
- ahol azt tiltó tábla jelzi

 A fürdési tilalmat 60x30 cm méretű, fehér alapú, kék hullámzó vízen fekete felsőtestet ábrázoló és átlósan három cm széles piros csíkkal áthúzott táblával jelölik.

 Gyermek- és ifjúsági csoportok esetén a csoport vezetőjének a fürdőzők létszámának megfelelő számú, úszni tudó és vízi mentésben jártas felnőtt személyekből figyelő és mentő őrséget kell állítania.

 Állatot a fürdőhely területére bevinni - őrkutyás biztonsági szolgálat és vakvezető kutya kivételével – tilos! A fürdőhely területén a fürdési szezonban horgászni nem szabad.

 Néhány fontos fürdőzési intelem

  Felhevült testtel és alkoholos állapotban, illetve egy kiadós táplálkozás után közvetlenül vízbe menni végzetes lehet - inti a strandolókat a rendőrség. Arra is felhívják a figyelmet, hogy senki se ugorjon fejest ismeretlen medrű vízbe.

  A mélyebb vizek nehezebben melegszenek fel, így a bennük való tartózkodás során nagyobb az esély az izomgörcsre. A keringési és szívelégtelenségben szenvedőknek pedig azt tanácsolják: kerüljék mind a túl hideg, mind a túl meleg vizet.

  Hat éven aluli, továbbá úszni nem tudó 12 éven aluli gyermek csak felnőtt közvetlen felügyelete mellett fürödhet a szabad vizekben.

 Mi legyen a csónakban?

 Sokan indulnak el csónakkal horgászni. Az extrém sportok kedvelői is gyakran szelik a vizet jet-skivel vagy motorcsónakkal. Kellő óvatosságra int a rendőrség: az ismeretlen vizeken a víz alatti, nem látható tárgyak, faágak és egyéb akadályok könnyen sérülést okozhatnak. A folyókon, különösen a Dunán a gyakori örvények lephetnek meg.Ez igen súlyos következménnyel járhat, gyakran a vízi jármű felborulásához, fürdőzés esetén tragédiához is vezethet.

 A vízi sporteszközök, valamint egyéb úszó eszközök, csónak használatánál el kell kerülni a kijelölt fürdőző helyeket, és a fürdőzőket zavarni tilos. A vízi járművek, eszközök bérbe vétele előtt a bérlőnek nyilatkoznia kell, hogy tud-e úszni. Azok, akik nem tudnak úszni, vegyék fel a mentőmellényt - kéri a rendőrség. A vízi járműről a vízbe ugrani tilos.

 A bérbe vett vízi eszközön mentőmellény, vagy mentőpatkó elhelyezése kötelező, valamint a parttól csak 50-100 méteren belül használható. A csónakban a mentőmellény mellett lennie kell evezőnek, kötélnek, jelzőlámpának, horgonynak, tűzoltó készüléknek és egyliteres vízmérő eszköznek.

 Viharjelzésre is figyelni kell

  A fürdőzőknek, csónakázóknak a viharjelzés folyamatos figyelemmel kísérése kötelező.
 Az I. fokú viharjelzés (figyelmeztetés az elővigyázatosság betartására) - azaz a percenként negyvenötször felvillanó sárga fényjelzés - esetén a parttól 500 méternél nagyobb távolságra tilos fürödni. A II. fokú viharjelzés (amely már a fenyegető veszélyre figyelmeztet) - percenként kilencvenszer felvillanó sárga fényjelzés. Ekkor tilos a fürdés!

Kategória: Cikkeim | Hozzáadta: Amatorido (2011-07-09)
Megtekintések száma: 290 | Tag-ek(kulcsszavak): Police.hu, Amatorido | Helyezés: 0.0/0
Összes hozzászólás: 0
Hozzászólásokat csak regisztrált felhasználók írhatnak.
[ Regisztráció | Belépés ]