Kedd, 2024-05-14, 8:05 PM
Üdvözöllek, Vendég
Nyitólap » Cikkek » Cikkeim

Rövid és egy kicsit részletes összefoglaló a júliusi időjárásról.
 A június legvégén érkezett erős hidegfront sokfelé zivatarral vonult át, a Dunántúlon zivataroktól függetlenül is megerősödött, viharossá fokozódott a szél. A Balatonnál 103 km/h-ás széllökések is előfordultak. A több helyen jégesővel érkező front felhőszakadással párosult, voltak olyan helyek ahol szinte percek alatt 30 mm esett. E hónap első napján is az említett hidegfront határozta meg időjárásunkat, ezúttal azonban már csak keleten borzolták a kedélyeket a félelmetes felhők.
 Sárrétudvariban egy rémisztő felhőtölcsért sikerült lencsevégre kapni több észlelőnknek is, sőt kevésbé ijesztő tubát is láthattunk Kertészsziget és Füzesgyarmat között valamint Püspökladány térségében.

  A front után egy magassági hideg-csepp miatt még napokig gyakran tekinthettünk fel erősen felhős égboltra; többfelé volt eső, zápor és zivatar, az ilyenkor szokásosnál jóval hűvösebb levegő töltötte ki a Kárpát-medencét. A légörvény a magasban olyannyira lehűtötte a levegőt, hogy a Magas-Tátrában 8 cm hó hullott.

 6-tól időjárásunkat egyre inkább az Afrika felől érkező igen meleg, száraz levegő alakította. Ennek köszönhetően napról-napra magasabbra kúszott fel a hőmérő higanyszála. Mivel a napi középhőmérséklet több régióban is elérte vagy meghaladta a 27 °C-ot az Országos Meteorológiai Szolgálat és az országos tiszti főorvos több napon át tartó piros – III. fokú – hőségriasztást rendelt el. Először 9-én, majd 10-én is megdőlt a napi maximum rekord. A hőhullám az utóbbi napon tetőzött, ekkor Túrkevén 39,1 °C-ot mértek.

  11-én egy gyenge hidegfront mögött néhány fokkal csökkent a hőmérséklet. Az ország nagyobb részén még felhőzetnövekedés sem volt tapasztalható, keleten azonban a magasba törő gomolyfelhőkből többfelé felhőszakadással és jégesővel kísért heves zivatarok pattantak ki. Először Békéscsaba, majd Debrecen térségében szakadt le az ég. Debrecenben a viharban 126 km/h-ás széllökést regisztráltak.

  Ugyanez a nap reggelén a Richter-skála szerinti 3,7-es földrengés rázta meg a Vértes környékét. Nagyobb károk sehol sem keletkeztek.

  Ezután pár napig folytatódott kánikula, főleg keleten fordultak elő olyan területek ahol 35 °C fölé melegedett a levegő. 14-én napi rekord dőlt meg, Pakson 37,9 °C-ot, Újpesten 37,4 °C-ot mértek.

 14-én este nyugati megyéinket egy újabb gyenge hidegfront érte el, ezért ott sokfelé pattantak ki zivatarok, Sopronban egy szupercella is átrobogott. Az Alpokalján jelentős mennyiségű csapadék esett. Másnapra a Dunántúlon már lehűlt a levegő, míg az esti zivatarok ezúttal keleten nyújtották meg az éjszakát, villámok sokasága árasztotta el az éjszakai égboltot.

  18-án az előrejelzőket megtréfálva először a Tiszántúlon alakultak ki zivatarok, itt egy gyengébb zivatarlánc is kifejlődött. A zivatarok most is jégeső, helyenként felhőszakadás kíséretében érkeztek, Balmazújvárosban a hirtelen lezúduló víztömeg utcákat árasztott el. Később – a számításoknak megfelelően – a Dunántúlon törtek egyre magasabbra a gomolyfelhők. Kora este Győr térségében egy elképesztő szépségű szupercella döbbentette meg a viharvadászokat, melyről számos fotó érkezett szerkesztőségünkbe.

 19-én késő délután délnyugat felől észak-északkelet felé haladva villámok sokaságával tarkított zivatarok vágtáztak át a Dunántúl déli illetve keleti felén Budapesten áthaladva. Ezúttal a pécsiek láthattak egy ámulatba ejtő szupercellát, melyet most is többen megörökítettek. A fővárost elérő intenzív cellák miatt lezárták a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret, több leszállni készülő gépet át kellene irányítani más repülőterekre.

 20-án egy mediterrán ciklon érkezett, sokfelé jelentettek viharokat észlelőink, olvasóink. Ebben az évben először 1000 hPa alá süllyedt a légnyomás. Bács-Kiskunban viharos széllökésekkel vágtázott át a ciklon hidegfrontja. Kecskemét és Nagykőrös nagyobb vonzáskörzetében a 100 km/h körüli lökések következtében a fákat gyökerestül csavart ki a szél, melyek utakra, épületekre, autókra dőltek. A villamosvezetékek megrongálódása miatt leállt a Mátrai Erőmű két blokkja és több tízezer háztartásban szűnt meg a villamosenergia-szolgáltatás.


 21-től július végéig többnyire erősen vagy borult időben volt részünk, sokfelé majd' mindegyik nap esett az eső, záporeső, zivatarok is előfordultak. A változékony, legkevésbé nyárra emlékeztető napokat egy sekély ciklon és részben egy magassági hideg légörvény okozta. 25-én reggel abban az érdekes, hazánkba ritka időjárási helyzetben volt részük az Alföldön élőknek, hogy kis területen belül egyszerre köd és zivatar is előfordult.

  A kedvező légköri feltételek adottak voltak a tubák kialakulásához, több forgó tölcsért ábrázoló fotóval gazdagodott képtárunk. A már-már kiszámíthatatlan ciklonális mező következtében a jelentős napi csapadékösszegek sem voltak ritkák, 29-én a napi csapadékösszeg rekordja Tiszaújvárosban megdőlt, 24 óra alatt 90 mm esett. Nem hivatalos mérések szerint itt-ott 100 mm körüli mennyiséget is regisztráltak ugyanennyi idő alatt. Az ország kb. 80 %-án ezen időszakban egy havi csapadékmennyiség hullott.

Kategória: Cikkeim | Hozzáadta: Amatorido (2011-08-02)
Megtekintések száma: 315 | Tag-ek(kulcsszavak): Időkép.hu, Amatorido | Helyezés: 0.0/0
Összes hozzászólás: 0
Hozzászólásokat csak regisztrált felhasználók írhatnak.
[ Regisztráció | Belépés ]